Sala koncertowa im. prof. Józefa Świdra

Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej zachwyca rewelacyjną akustyką i wyrazistą fasadą. Jej falista metalowa osłona działa jak lustro, odbijając światło i dostosowując się do otoczenia.

Budowa sali koncertowej rozpoczęła się w 2016 roku, a zakończyła się w marcu 2022 roku oficjalnym otwarciem obiektu. Nowoczesny budynek o długości 30 metrów i 29 metrach szerokości, może pomieścić 362 gości.

Sala charakteryzuje się świetną akustyką, którą można dostosować do aktualnych potrzeb muzyków, dzięki zasłonom lub roletom, które pozwalają modyfikować sposób rozchodzenia się dźwięku.

Wnętrza zostały dopracowane w najmniejszym szczególe, łącznie z projektem oświetlenia. Sala koncertowa oświetlona jest oprawami Beryl New LED O przystosowanymi do montażu w specjalistycznym suficie i umieszczonymi wokół szklanych paneli sufitowych. Oprawy w wersjach akustycznych, które pochłaniają i odpowiednio rozpraszają dźwięk charakteryzują się centralnym zasilaniem oraz regulowanym strumieniem świetlnym zgodnym z protokołem DMX, charakterystycznym dla branży oświetlenia scenicznego.

Korytarze wokół pomieszczenia zostały oświetlone oprawami Artshape Round Led w wersji Small Full Up & Down.

Sala koncertowa została nominowana do prestiżowej nagrody architektonicznej Architektoniczna Realizacja Roku 2021, wyróżniając się idealnym połączeniem prostoty i wyrazistości.