Śluza Portu Praskiego

Lokalizacja: Warszawa, Polska

W warszawskim Porcie Praskim pojawiła się niedawno oświetlona przez nas nowoczesna konstrukcja śluzy ze sterówką przypominającą okrętowy mostek kapitański. Jej celem jest ochrona przeciwpowodziowa terenów prawobrzeżnej Warszawy – miejsca wymarzonego dla osób ceniących śródmiejski styl życia, a jednocześnie spokojny wypoczynek w otoczeniu wody. 

Rewitalizacja dawnego portu rozpoczęła się w 2012 roku i z czasem ewoluowała do nowoczesnego projektu architektonicznego, łączącego tradycje z nowoczesnością. Powstała budowla – planowana przed prawie stu laty brama przeciwpowodziowa pełniąca również funkcję śluzy otworzyła możliwości rozbudowy terenów Pragi oraz odtworzenia historycznego układu nabrzeży Portu Praskiego.  

Na całym obszarze Portu Praskiego zachowano śródmiejski układ urbanistyczny, który wtapia się w okoliczną tkankę miejską, doskonale koresponduje z charakterem Pragi i zachowuje jej niepowtarzalny charakter. 

Poza wspomnianą śluzą powstają tu nowoczesne apartamenty mieszkalne, które swoim charakterem oraz użytymi materiałami nawiązują do typowej zabudowy portowej. W planach jest również budowa mariny dla jachtów, rozbudowa przestrzeni biznesowej i rekreacyjnej tj. hotele, biura, bulwary spacerowe oraz pływające restauracje oraz połączenie terenu z innymi częściami Warszawy za pomocą tramwaju wodnego.

W projekcie użyto opraw: Neptun LED V2, Aruna LED i Rubin Look.